200 tys dla naszego sołectwa
W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny pozyskała 200 tys. zł na wymianę nieekologicznego źródła ciepła na niskoemisyjne wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku OSP w Bełku.
KOPCIUCHOM GODOMY NIY !
Udało się:)
Likwidujemy kolejnego kopciucha, który zagrażał naszemu życiu. Tym razem padło na stary piec w budynku OSP Bełk
Dzięki zangażowaniu wielu osób m.in Pani sołtys Jolanty Szejka, lokalnemu Alarmowi Smogowemu Czerwionka-Leszczyny Bez Smogu, dyrektor Marioli Czajkowskiej pod którą w zarządzaniu jest właśńie ten budynek oraz przedstawicielom Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na czele z Wiesławem Janiszewskim.
Po wielu latach szukania środków finansowych na to zadania udała się pozyskać odpowiednie finansowanie na zmianę źródła ciepła w tym budynku. Przewidywana wymiana ma nastąpić do końca bieżącego roku.
Pomoc finansowa w ramach „Inicjatywy Antysmogowej” została udzielona łącznie na realizację 31 zadań związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej i działań realizowanych w ramach Programu Ochrony Powietrza. Na realizację tych zadań województwo Śląskie rozdysponowano niemal 5 mln zł.
Podczas uroczystego wręczenia czeków obecni byli: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, a także beneficjenci projektu. Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny reprezentował Burmistrz Wiesław Janiszewski oraz naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Andrzej Wącirz.
„Cieszę się, że jako województwo możemy przekazać środki na ręce liderów, którzy starają się poprawiać jakość powietrza - mówił Marszałek Jakub Chełstowski. - Dokonują się ważne zmiany, a potrzeb w tym obszarze jest wciąż bardzo dużo. To kluczowe działanie na Śląsku. Wdrażanie w życie uchwały antysmogowej jest bardzo trudne, ale cieszy mnie zaangażowanie gmin w tym obszarze. Gratuluję nagrodzonym gminom, które chcą działać na rzecz czystego powietrza. Wspieramy Państwa środkami z budżetu województwa”.
Symboliczny czek z rąk Marszałka i radnych Sejmiku odebrał Burmistrz Wiesław Janiszewski:
„Pozyskaliśmy kolejne środki, które będą dobrze służyły naszym mieszkańcom. Cieszymy się, że jest możliwość zdobycia funduszy zewnętrznych na tak ważne inwestycje, które jednocześnie w perspektywie czasowej przynoszą zarówno poprawę jakości powietrza, jak i oszczędności w budżecie” - podkreślał Burmistrz Wiesław Janiszewski.
Zadanie polega na demontażu kotła węglowego bezklasowego oraz zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz 2 pomp ciepła typu powietrze-woda do celów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynku, w którym mieści się Ochotnicza Straż Pożarna oraz klub kultury. W obiekcie organizowane są liczne wydarzenia realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, Sołtysa i Radę Sołecką w Bełku oraz Koło Gospodyń Wiejskich.
Potrzeba realizacji zadania wynika ze zdiagnozowanych problemów dotyczących efektywności energetycznej budynku. W obiekcie zainstalowany był kocioł węglowy, który w najbliższym czasie należało wymienić na nowe źródło ciepła. Dodatkowo, dzięki projektowi zamontowana zostanie także instalacja fotowoltaiczna, a więc rozwiązanie korzystne dla ekologicznego pozyskiwania energii oraz pozwalające ograniczyć środki wydatkowane z budżetu gminy. Celem inwestycji jest poprawa jakości powietrza oraz poprawa komfortu cieplnego w budynku.
„Pragnę zwrócić uwagę, że niestety mamy dwa lata opóźnienia w procesie wdrażania kolejnych środków europejskich. Jako województwo jesteśmy doskonale przygotowali do tego zadania. Samorządy i nasi mieszkańcy, wszyscy bardzo czekamy na kolejne środki europejskie i oby one jak najszybciej mogły popłynąć do gmin, także w obszarze poprawy jakości powietrza” - zwrócił uwagę radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik.
Leszek Szejka