Śnieżnobiałe płuca przybrały kolor smutnej czerni” - mówi Leszek Szejka, społecznik działający na rzecz czystego powietrza.
Mobilna instalacja przedstawiała model ludzkich płuc i informowała o stanie zanieczyszczenia powietrza. Wszystko po to, aby uświadomić mieszkańcom, czym oddychają i jak duży jest problem smogu w ich najbliższej okolicy.
Przez dwa tygodnie instalacja „oddychała” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrując zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzały się na białej przepuszczalnej tkaninie. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazywały rzeczywisty pomiar poziomu pyłów pm 2.5 i pm 10.
Warto podkreślić, że od 1 stycznia wchodzą w życie ważne zmiany w rządowym programie czyste powietrze. Nowa wersja programu uwzględnia wycofanie dotacji na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), zwiększenie progów dochodowych w części drugiej programu (podwyższony poziom dofinansowania) oraz poszerzenie listy urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Program został też uzupełniony o zapisy dotyczące ścieżki bankowej, której uruchomienie zaplanowano jeszcze w lipcu br. Więcej: Od 1 stycznia 2022 obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze” - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl
Wraz z wejściem w życie przepisów uchwały antysmogowej Straż Miejska w Czerwionce-Leszczynach wraz z pracownikami wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska prowadzić będzie wzmożone kontrole rodzaju zastosowanego źródła ciepła, jakości paliw oraz ewentualnego nielegalnego spalania odpadów.
Płuca dzień piewszy
Płuca po 4 dniach
Płuca po 8 dniach
płuca po 14 dniach