Poznaj dawne brzmienie organów Johanna Hawela
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji oraz koncercie pod tytułem "Poznaj dawne brzmienie organów Johanna Hawela" w dniu 18 grudnia 2024 r., w związku ze zbliżającym się zakończeniem prac konserwatorskich organ z kościoła św. Marii Magdaleny w Bełku.
Wydarzenie rozpocznie się konferencją o godz. 17.00 w "ZAJAZD I RESTAURACJA "MAT"", podczas której zostaną zaprezentowane następujące referaty:
- dr Łukasz Krupa, Problematyka konserwacji i translokacji organów autorstwa Johanna Hawela z 1847 r. w Bełku,
- dr Bogdan Kloch, Parafia w Bełku - u genezy wspólnoty,
- prof. dr hab. Julian Gembalski, Dzieje organów kościoła św. Marii Magdaleny w Bełku.
O godz. 19.00 w kościele św. Jana Sarkandra w Bełku odbędzie się koncert organowy w wykonaniu prof. dr Juliana Gembalskiego, który zagra na odrestaurowanych organach autorstwa Johanna Hawela z 1847 r., z kościoła św. Marii Magdaleny w Bełku.
Program koncertu:
-Tabulatura Klasztoru św. Ducha w Krakowie (1548):
Preambulum in a
Nasz Zbawiciel
- Tabulatura Oliwska (1619)
Deus in adiutorium, meum intende
Fuga in F
- Warszawska Tabulatura Organowe z XVII wieku
Toccata tertio toni
- Girolamo Frescobaldi (1583-1648)
Messa della Madonna (fragmenty)
Toccata avanti la Messa – Canzona dopo l’Epistola – Toccata per l’Elevazione
- Julian Gembalski (1950)
Wariacje na temat pieśni adwentowej „Zdrowaś bądź, Maryja” (improwizacja)
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja i fuga a-moll, BWV 561
Prof. dr hab. Julian Gembalski (1950) - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 50 płyt CD oraz ok.120 organów dla polskich rozgłośni radiowych. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Autor licznych publikacji z zakresu historii i konserwacji organów oraz problematyki improwizacji i praktyki wykonawczej. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia”, nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wkład w ochronę zabytków i in.). Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Honorowy Obywatel miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie do 2020 roku prowadził klasę organów i pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem Muzeum Organów Śląskich (2004) oraz Archiwum Organologicznego (2012) w Katowicach. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.
Partnerzy projektu:
• Sołectwo Bełk
• Parafia św. Jana Sarkandra w Bełku,
• Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku,
• Stowarzyszenie Stary Ratusz w Rybniku,
• Czerwionka-Leszczyny,
• Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.
Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach, poznania historii bełkowskiej parafii i tego wspaniałego instrumentu muzycznego, oraz do odbycia muzycznej uczty!
Konferencja oraz koncert organizowane są w ramach projektu "Poznaj dawne brzmienie organ Johanna Hawela" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Śląskie. Pozytywna energia.