"Kościół w Bełku to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe. Ten zabytek jest bezcenny - podkreśla ks. dr Leszek Makówka, historyk sztuki, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach. - Jest jednym z nielicznych zabytków "in situ", czyli zachowanych w miejscu, w którym został wybudowany. 1/3 drewnianych kościołów jest przenoszona, co ma niestety wpływ na obniżenie wartości zabytku".
Celem projektu jest uratowanie przed zniszczeniem i przywrócenie dawnej świetności zabytku. Dotacja z ministerstwa wynosi 275 tys. zł. Projekt przewiduje, że prace w kościele pw. św. Marii Magdaleny rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w listopadzie br.
Obecnie ze względów technicznych kościół nie jest użytkowany. Po zakończeniu prac planuje się pełne wykorzystywanie obiektu (msze św., nabożeństwa). Wnioskodawca zakłada także organizację imprez okolicznościowych w kościółku – koncertów i wystaw. Zabytek zostanie również udostępniony w celach turystycznych dla odwiedzających Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny.
"Projekt przewiduje naprawę podmurówki i murów fundamentowych" – wyjaśnia Andrzej Wącirz, naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych. Zbutwiałe elementy bali podwalinowych, ścian wieńcowych oraz konstrukcji izbicy wieży zostaną wycięte i zastąpione nowym zaimpregnowanym drewnem. Zaplanowana jest wymiana zniszczonych elementów podłóg i belek oraz remont stropów w wieży, wymiana i remont ocieplenia sklepienia nad nawą i prezbiterium. Prace mają objąć wymianę oszalowania ścian i gontów na wieży oraz usunięcie wtórnych drewnianych boazerii na ścianach nawy i prezbiterium. Nastąpić ma impregnacja i konserwacja elementów konstrukcji więźby dachowej, ścian wieńcowych oraz konstrukcji wieży, remont posadzek drewnianych oraz remont sobotów. "Wybrane metody konserwacji mają charakter kompleksowy, zabezpieczą kościół na długie lata" - podkreśla A. Wącirz.
Drewniany kościół p.w. Marii Magdaleny zbudowany został w 1753 roku. Kościół ma trójboczne zamknięte, orientowane prezbiterium. Został on wzniesiony na podmurówce z kamienia, w konstrukcji zrębowej, z wieżą czołową konstrukcji słupowej. Dach świątyni kryty jest gontem, ściany boczne posiadają przydaszki wspornikowe tzw. soboty. Wewnątrz świątyni znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z dwiema kwaterami dawnego tryptyku późnogotyckiego z ok. 1500 r.
"Eksperci określają bełkowski zabytek mianem unikatu, gdyż jako jeden z nielicznych zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym miejscu. Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, a dalej "Wzgórze Lukasów" z neogotycką kaplicą. Całość porośnięta starodrzewem emanuje niesamowitą, unikalną atmosferą" - podkreśla Lucyna Król, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego.
Hanna Piórecka-Nowak
rzecznik prasowy UGiM