Brokat sie ze mie suje jak z gibsdeki, jo je nowo glaskugla i tera jo sie byda asić na krisbaumie, aleś ty je szpetno oraz tera ta nowo glaskugla myśli że bydzie na somej szpicy – to tylko niektóre wypowiedzi pojawiające się w przedstawieniu, np. gdy stara bombka mówi do nowej bombki. Pomimo tych kłótni o najlepsze miejsce na choince, przekomarzania się, która bombka jest lepsza, morał płynący z tych jasełek jest bardzo czytelny: święta to są święta ludzkich uczuć, nieważne som geszynki pod krisbaumem.
W rolę aktorów wcieliły się osoby z grupy 50+ oraz dzieci i młodzież z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, łącznie 20 osób (13 seniorów oraz 7 dzieci i młodzieży). Próby odbywały się w Placówce Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny oraz w sali ogródków działkowych „Pod Dębami”. Natomiast próba generalna miała miejsce w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.
Za
przygotowanie jasełek odpowiedzialne były następujące osoby:
Mariusz Michalski - muzyka
(dobór piosenek, próby śpiewu, akompaniament podczas występu),
Patrycja Domżalska, Iwona Elmaghraby, Monika Horny - tłumaczenie tekstu na gwarę śląską,
Ilona Polywka, Monika Dzieszkowska – scenariusz, reżyseria, rekwizyty,
Izabela Karwot – wsparcie
merytoryczne.
Przedstawienie zostało zorganizowane w ramach projektu
pt. „Przajymy małymu Ponbóczkowi”, który polegał na kultywowaniu
tradycji śląskiej i propagowaniu gwary śląskiej wśród mieszkańców Gminy i
Miasta Czerwionka-Leszczyny poprzez wystawienie jasełek pt. „Przajymy
małymu Ponbóczkowi”.
Spektakle odbyły się dla mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (16 grudnia), dla dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych (18 grudnia) oraz podczas wigilii dla osób samotnych (18 grudnia) w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Aktorzy wystąpili także dla dzieci i młodzieży z Placówek Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach na corocznym wspólnym spotkaniu opłatkowym (22 grudnia).
Przy realizacji jasełek uzyskano pomoc Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach na czele z Panią Dyrektor Celiną Cymorek, Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach na czele z Panią Dyrektor Mariolą Czajkowską oraz pracowników obu tych instytucji, a także Prezesa Rodzinnych Ogródków Działkowych "Pod Dębami" Pana Piotra Hajduka – bez ich wsparcia nie byłoby możliwe zrealizowanie spektakli.