W ogrodzeniu kościoła, od strony zabytkowego cmentarza, umocowana jest żelazna kuna, służąca w zamierzchłych czasach do wykonywania na złoczyńcach kary wystawienia na widok publiczny. Kiedy chcesz ją sfotografować, zauważasz, że nie masz aparatu. Wracasz go poszukać. Cofasz się o 3 pola" - to jeden z przystanków na trasie prowadzącej przez wszystkie gminy powiatu rybnickiego.
"Pomysł wydania gry promującej gminę bardzo nam się spodobał. Założenia projektu przedstawiliśmy także Starostwu Powiatowemu w Rybniku oraz pozostałym gminom powiatu. Cieszę się, że efekty wielomiesięcznej wspólnej pracy zaowocowały tak udanym wydawnictwem. Mamy nadzieję, że "Wszędobyl" spodoba się mieszkańcom gminy oraz regionu i zachęci do poznawania najbliższej okolicy" – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Gospodarki i Rozwoju w UGiM.
"Wszędobyl" łączy elementy edukacji, promocji i integracji rodzinnej. Gra skierowana jest do dzieci w wieku powyżej czterech lat i koncentruje się na zaprezentowaniu walorów ekologiczno-przyrodniczych okolicy, zabytków i atrakcji. Jej scenariusz opisuje rowerową przejażdżkę turysty po najciekawszych miejscach powiatu.
Na terenie Czerwionki-Leszczyn podróżnik zapoznaje się m. in. z walorami przyrodniczymi Pojezierza Palowickiego, wzniesieniem Ramża, rezerwatem "Uroczysko Głębokie Doły", ścieżką edukacyjną "Wśród leszczyn i śladów Bartelta", ścieżką "Dróżka Kopruszka", odkrywa urok drewnianych kościółków w Bełku i Palowicach, zwraca uwagę na piękno czerwieńskich familoków, oraz unikatowość zabytku techniki – Gichty. Wśród atrakcji gminy nie mogło zabraknąć także wzmianki o popularnym festiwalu Around the rock. "Wszędobyl" to także szereg ciekawostek i lokalnych legend. Gra zwraca także uwagę młodego turysty na problemy związane z dbałością o czyste środowisko, zachęca do segregacji odpadów, włączania się w działania na rzecz popularyzacji zagadnień ekologicznych.
"W październiku 2010 roku przyjęliśmy program opieki nad zabytkami znajdującymi się na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jednym z założeń programu jest promocja naszych zabytków. Mamy nadzieję, że "Wszędobyl" pomoże nam w popularyzacji wyjątkowych obiektów i miejsc, które znajdują się w najbliższej okolicy" - dodaje Lucyna Król, Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury UGiM w Czerwionce-Leszczynach.