Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Bełku

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Bełku

Poniżej przedstawiamy krótką historię Zgromadzenia Sióstr ..., które zostało nagrodzone Karolinką 2008

W październiku 1908r. Alfons Lukas wraz z żoną Alicją będąc właścicielem Bełku zaprosił do tej miejscowości Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej, równocześnie wyrażając życzenie aby w nowym budynku wybudowanym przez rodzinę Lukas, otworzyły placówkę służby zdrowia dla pracowników rolnych i ich rodzin.

Od 1929r. Siostry w Szkole Powszechnej prowadziły kursy robót ręcznych i szycia dla miejscowej ludności. W 1932r. Siostry otworzyły kuchnię dla bezrobotnych, równocześnie prowadziły ochronkę dla dzieci, a w okresie wakacji- kolonie dla dzieci pracowników KWK „Dębieńsko” i Spółki Brackiej. Ochronka była prowadzona do 1958r. kiedy to władze doprowadziły do jej zamknięcia.

Po II wojnie światowej liczne zachorowania na czerwonkę i inne choroby infekcyjne (zwłaszcza szkarlatyna, groźny dyfteryt, odra) spowodowały powstanie szpitala zakaźnego w Bełku. Swą opieką obejmował pacjentów południowej części Województwa Śląskiego. Stało się to nie tylko dzięki ordynatorowi szpitala ale także dzięki ofiarnej pracy Sióstr Służebniczek. Ich zaangażowanie wyrosło na gruncie chrześcijańskiej idei służenia bliźnim. Dzięki dobrej współpracy lekarzy i Sióstr pielęgniarek szpital istniał dalej aż do 1999 roku, kiedy to reorganizacja służby zdrowia spowodowała jego zamknięcie. Po krótkiej przerwie w działalności, Siostry Służebniczki podjęły decyzję o gruntownym remoncie i przebudowie budynku wraz z zapleczem, a w 2005 roku otwarto „Dom Pogodnej Starości”.

Od kiedy do szkół wróciła nauka religii, Siostry prowadzą w miejscowej szkole katechezy. Również służą swoją posługą w miejscowym kościele zajmując się jego wystrojem, grą na organach, prowadzaniem chóru parafialnego „Cecylia”.

W październiku 2008r. Siostry obchodziły piękny jubileusz 100-lecia służby Bogu i ludziom. Bez ich ofiarności, pracowitości oraz ciepła okazywanego ludziom nie można by było tak skutecznie pomagać w cierpieniu i samotności.

Ich długoletnia i różnorodna działalność znana jest mieszkańcom Bełku, całej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a także okolicznych miejscowości. Przyznane wyróżnienie „Karolinka” to symbol naszego podziękowania.